Get Adobe Flash player

Články z kultury - ročník 2010

Demophobie v Horních Beřkovicích

Měsíc březen již hlasitě klepe na dveře a s ním i pestrá paleta aktivit v Psychiatrické léčebně Horní Beřkovice. V rámci nespecifické primární protidrogové prevence připravuje místní multifunkční centrum čtyři koncerty, setkání abstinujících závislých, divadelní představení a Velikonoční výstavu.

alt

Jako první otevře brány multicentra v úterý 2.3. od 19.30hodin folkrocková skupina Demophobia z Plzně. Ta vznikla v roce 1994 z tvůrčího přetlaku kytaristy punkové skupiny Znouzectnost Démy. Snad to byl záměr, že právě on objevil v zapadlém antikvariátu celoživotní dílo plzeňského historika Jaroslava Schiebla „Plzeň v pověsti, legendě, tradici a škádlivce.“ Pak už bylo jen logickým krokem popadnout kytaru a tyto skvosty lidové obrazotvornosti a pamětí zhudebnit. Duo Déma a Michal Röhrich (doprovodný kytarista Marie Rottrové) vystupuje v současné době díky svým pracovním povinnostem spíše vzácně a do Horních Beřkovic přijíždí naplněno očekáváním. U nezávislého vydavatelství Sysifos rekords vydali pod pečlivým dohledem skupinového kolegy Goldy (ZNC) celkem tři alba: Démophobie aneb plzeňské pověsti, písně a jiné písně - 1994, Vycpávky - 1999 a Mlýnek - 2006.
 

Více se o jejich tvorbě dozvíte na internetových stránkách www.demophobia.net, kde jsou i ukázky jejich tvorby, která se sice jejich původnímu záměru poněkud vymyká, ale stále si uchovává svoji poetičnost a legraci. A o to oběma kytaristům především jde.

Multifunkční centrum Horní Beřkovice

Pilotní projekt primární protidrogové péče | login